Mam dylemata. Prowadzić dwie strony, których wspólnym mianownikiem jest programowanie jednak dotyczą dwóch różnych sfer? Czy połączyć je w jedną stronę, na której będą po prostu osobne kategorie? Sam nie wiem. Bo to jest tak…Każda ze stron kierowana jest raczej do odrębnych targetów, których zainteresowania są różne. Pierwsza strona, to ta którą właśnie przeglądasz czyli po prostu badsad.pl i skierowana jest do osób zainteresowanych tworzeniem gier, grafiki, programów użytkowych. Druga strona jest skierowana do osób, które zajmują się digitalizacją zasobu archiwalnego w sieci Archiwów Państwowych (lub są z nimi w jakiś sposób związani).

Osoby zajmujące się digitalizacją, archiwiści nie zawsze posiadają rozbudowaną wiedzę informatyczną. Chciałbym takim osobom pomóc bo wiem, że szeroko pojęta digitalizacja i archiwizacja cyfrowa może być,jeśli nie skomplikowana to przynajmniej monotonna i błędogenna (jest takie słowo??).

Ja przez lata wypracowałem sobie pewne metody pracy, a od kilku lat tworzę również programy narzędziowe, które ułatwiają mi wykonywanie codziennych zadań. Poznałem też wiele programów, których co prawda sam nie stworzyłem, ale które są przydatne w pracy osoby zajmującej się digitalizacją, mógłbym więc objaśniać jak używać te programy. Dla mnie obsługa dajmy na to zwykłego menadżera plików (np. Total Commander, Unreal Commander itp.) jest banalna, ale po rozmowach z całkiem dużą grupą osób wiem, że mają z tym problem. Chciałbym te wszystkie rzeczy tłumaczyć, pisać o moich programach i zbierać informacje jakie jeszcze problemy (związane z digitalizacją) mają inni. Dzięki temu wiedziałbym jak im pomóc, bo może akurat potrafiłbym napisać program, który pewne monotonne zadania automatyzuje, robi to zgodnie z wytycznymi Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych i ogólnie przyjętymi standardami. Z tym ostatni jest duży problem bo co archiwum to inny standard. Nie będę się teraz tutaj w to zagłębiał, ale przez to, że do mojego archiwum spływają zabezpieczające kopie cyfrowe z całej Polski i zdarza się, że są np. w złej strukturze katalogów, mają niepoprawne nazwy itp. my mamy bardzo dużo roboty bo trzeba to wszystko poprawiać. No nie istotne.

Wracając do sedna. Mam dwa pomysły, a nie wiem czy to będzie efektywne. Co prawda niewiele mnie to kosztuje, więc mogę spróbować. Boję się tylko, że zawsze, któraś strona będzie zaniedbana, albo czasami będę powielał treści. Bo tutaj na badsad.pl również będę chciał się pochwalić programem, który sobie tworzę, który przyda mi się w pracy (aktualnie taki piszę 🙂 ). W ten sposób będę dublował informacje, a nie lubię się powtarzać. A może w przypadku gdy coś nadaje się na obie strony na jednej z nich wrzucać tylko wzmiankę, że szerzej opisany jest coś na tej drugiej stronie? Nie wiem, wydaje mi się to trochę bez sensu.

Dosyć istotnym argumentem ZA prowadzeniem dwóch stron jest fakt, że chciałbym aby mój Dyrektor trochę rozreklamował tą stronę (jeżeli uzna to za słuszne). Chodzi o jakieś bardziej oficjalne upowszechnienie wiedzy o istnieniu mojej strony, w ten sposób miałaby większe szanse przebicia się. Jednak gdybym zdecydował się prowadzić jedną stronę gdzie historie o tworzeniu „głupich gierek” przewijałyby się między informacjami o metodach sortowania plików i ich nazewnictwie zgodnym z Zarządzeniem NDAP, mój dyrektor mógłby się nie zgodzić na rozpowszechnienie informacji, a nawet jeśli ja sam bym to robił to wątpię aby cyfrowym archiwistom taki format strony pasował.

Wiecie po co napisałem ten post? Ja wiem, właśnie się dowiedziałem… Po to żeby rozwiązać mój problem. Jak se człowiek wszystko wyłoży na stół i ogarnie całość wzrokiem to od razu widać co może zrobić. Chcąc, nie chcąc poprowadzę dwie odrębne strony.

Jakby ktoś był zainteresowany to leże archiwisty znajduje się tutaj digiarch.badsad.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *